5 maja 2013

Jak wyjść z długów finansowych?


Jak wyjść z długów finansowych?Jakie są popularne kroki, aby wyjść z długów? Oto parę z nich, być może nie wszystkie konieczne, lecz część z nich na pewno może okazać się kluczowa dla niektórych.

1. Zlikwiduj karty kredytowe. To temat mnóstwa dyskusji, lecz właśnie zlikwidowanie karty kredytowej pomaga ludziom odzyskać stabilność finansową. Mimo, że w samych karta kredytowych nie ma nic złego i ułatwiają życie, a nawet można dzięki nim zarabiać, to dla niektórych są bardzo kuszącą zachętą do wydawania pieniędzy, których się nie posiada.


Zasada numer 1: jeśli chcesz pozbyć się długów - przestań je tworzyć.

2. Wyeliminuj zbędne wydatki. Przez zbędne rozumiemy tu 'nie konieczne' by żyć. Pakiet cyfrowej telewizji? Jedzenie w restauracjach? Kino? Alkohol? Papierosy? Żyj maksymalnie oszczędnie. To trochę ekstremalna rada, ale hej! przecież tkwiąc w długach jesteś w ekstremalnej sytuacji.


3. Planuj wydatki. To banalnie proste! Oblicz ile zarobisz w określonym miesiącu i spróbuj ocenić ile i na co musisz wydać. Powinieneś zdecydować na co zostaną wydane Twoje pieniądze, zanim je wydasz!

4. Zbuduj budżet bezpieczeństwa. Jest jedna prosta przyczyna posiadania budżetu bezpieczeństwa - bez niego twe bieżące finanse są na narażone na nagłe wydatki spowodowane niespodziewanymi sytuacjami. Naprawa Twojego auta?  A może wizyta u lekarza? Bez funduszu bezpieczeństwa, pokryjesz te wydatki albo z gotówki, którą miałeś przeznaczyć na spłatę zadłużenia, albo po prostu zwiększysz zadłużenie. W obu wypadkach robisz krok wstecz na drodze do wyjścia z długów.

5. Stwórz plan spłat. Plany ułatwiają zrobienie czegokolwiek. Twój projekt może np. uwzględniać spłacanie długów od najmniejszego do największego - tak by szybciej zyskiwać poczucie satysfakcji oraz powoduje 'uwolnienie' gotówki (które wcześniej przeznaczane były na spłatę małego długu) dzięki czemu możesz większymi kwotami spłacać większy dług. Z drugiej strony, najmądrzejsze finansowo, wydaje się spłacanie, jako pierwszych, długów z największym oprocentowaniem. Natomiast jeżeli różnica w oprocentowaniu jest niewielka, to z emocjonalnych powodów warto zastosować właśnie taktykę "kuli śnieżnej".

6. Spłacaj dług jako pierwszy wydatek miesiącu. Najpierw spłata kredytu, następnie wpłata na oszczędności, a dopiero później reszta wydatków. Gdy kolejność będzie odwrotna, może się okazać, że na zakończenie miesiąca nie będziesz miał gotówki na spłatę raty kredytu.

7. Nagradzaj się. Na przykład, gdy spłacisz pewien kredyt, uczcij to! Pójdź z żoną na kolację. Zrób coś miłego dla dzieci. Wychodzenie z długów, to długi proces, więc nagradzanie się za nawet małe sukcesy w tym kierunku jest ważnym czynnikiem motywacyjnym.

8. Zarabiaj więcej. Oprócz zmniejszania wydatków, koncentruj się także na zwiększaniu przychodu. Zawsze szukaj sposobów na podążanie za swoimi marzeniami i z pasją połącz to... z zarabianiem.

Polecam Ci również zainwestować w tę książkę. Znajdziesz w niej więcej konkretnych porad na ten temat, a jeśli je zastosujesz to możesz być pewny, że wyjdziesz z długów i ominie Cię zjawisko zwane pętla zadłużenia.Artykuł powstał na podstawie zenhabits.net


Autor: Krzysztof Ostrowski
Obierz kierunek. Kierunek->Sukces
www.kierunek-sukces.pl
 
Artykuły do przedruku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz